OPEN

Three Tigers Qualify for 9th Grade State

8th grader Luke Peterson and 7th graders Austin Hamel and Zac Janz qualified for 9th Grade State at the Region 1 qualifier held in Farmington today. Austin Hamel was 4-1 on the day placing second at 100 lbs. Luke Peterson was the Region Champion at 106lbs. Zac Janz was the Runner Up at 120 lbs. All three will compete at the 9th Grade State Tournament held on Saturday January 30th at Champlin Park High School.
Farmington took 3rd overall as a team. Here are the teams results:

88lbs. – 7th grader Noah Kendall took 6th
94 lbs. – 7th grader Gavin Anderson was 1-2

113 lbs. – 7th grader Parker Venz was 2-2

126 lbs. – 9th gr. Nate Engel took 5th

132 lbs. – 9th gr. Alejandro Saavedra took 6th

170 lbs. – 8th gr. Camden Fitzloff took 5th

285 lbs. – 9th gr. Zach O’Brien took 4th

Also competing were 8th graders Mac Kukowski, Luke Weierke and 9th grader Matt Reed

OPEN

Bemidji Information

Here is the Itinerary for Bemidji.  We will be leaving after school on Thursday and returning late on Saturday night.

Bemidji Itinerary

There are about 25-30 seats available on the buses for anyone interested in coming but don’t want to drive.  The cost is $50 per person.  To reserve your seat, please contact Chad Olson at colson@isd192.org.

 

Rick Lee Duals at Bemidji Time Schedule:

Friday January 8th:

8:00 a.m. – 10:00am Team Registration and Check-in

10:00 a.m.  – Coaches Meeting and begin weigh-in/skin check.

11:30 a.m. – PARADE of TEAMS   – National Anthem

12:00 p.m. – Varsity Round 1 wrestling – Field House

12:00 p.m. to 3:00 p.m. – Middle School Round 1 – Gym

1:30 p.m. to 3:00 p.m. – JV Round 1  – Field House

3:00 p.m. –  Varsity Round 2 – Field House

3:00 p.m. to 6:00 p.m. – Middle School Round 2 – Gym

4:30 p.m. to 6:00 p.m. – JV Round 2 – Field House

6:00 p.m. – Varsity Round 3 – Field House

6:00 p.m. to 7:30 p.m. – Middle School Round 3 – Gym

8:00 p.m.  – Approximate end time for the evening

Saturday January 9th:

8:00 a.m. – Skin Check Middle School Field House

     – Weigh-in/Skin Check Varsity and Junior Varsity

9:00 a.m.  – Coaches Meeting

        National Anthem

10:00-11:30 – Junior Varsity Round 3 – Gym

10:00 a.m. – Varsity Round 4 wrestling – Field House

11:30 a.m. to 1:00 p.m. – Middle School Round 4 – Gym

11:30 a.m. to 12:30 p.m. – JV Round 4 – Field House

12:15 p.m. – Varsity Round 5 ñ Field House

12:30 p.m. to 2:00 p.m. – Middle School Round 5 – Gym

12:30 p.m. to 2:00 p.m. – JV Round 5 ñ Gym

2:00 p.m. to 3:30 p.m. – Middle School Round 6 – Gym

2:30 p.m. to 3:30 p.m. – JV Round 6 – Field House

3:45 p.m. – Varsity Round 3 – Field House  AWARDS all levels to follow

 

OPEN

Tigers Seeded #4 at The Clash

The Tigers are a #4 Seed at The Clash.  They will face Dakota, IL who is the #1 Ranked team in the small class in Illinois and have 4 wrestlers ranked #1 in their weight class, at 4:00 on Friday.

The Clash Website

 

All Section 1 wrestlers & Coaches (Youth-Varsity) get admission to the Clash for only $5/day. Wear your school gear and be recognized as a Section 1 wrestler, or fan. The Clash webcast is only $10 for the entire weekend.  

January 1-2, 2016 (Sessions start at 9am and 4pm each day.)

OPEN

JV goes 2-2 at Anoka JV Christmas Tournament, takes 11th.

The Tiger JV team headed to Anoka for the JV Christmas Tournament Duals on Saturday.  This tournament is 16 teams and is one of the toughest in the state.  The tigers we’re giving up one weight class and didn’t have a true heavyweight.  The Tigers drew Simley in the first round and did little to improve upon their defeat from a week earlier at Prior Lake. Simley handed the Tigers their 3rd loss of the season 46-18.  In the second round the Tigers bounced back taking all but one match against White Bear Lake 64-12.  In the third round the Tigers battled hard against Coon Rapids,  the dual was tied going into heavyweight but the Tigers came up short.  In the final round Farmington wrestled Centennial, and beat them handily 46-18.  For the Tigers, Luke Peterson, Marshall Heyda and Avery Filipek went undefeated.

OPEN

Christmas Tournament Success!!!

The Tigers had another successful showing at the All Force Minnesota Christmas Tournament!  We finished in a tie for 7th Place with #1AA Simley with a team score of 113.  It is the highest finish and the most team points scored in program history.  Last year we finished 12th with a score of 101.5.  We also had 5 placewinners, which is the most in program history.  Here is a recap of how all of our wrestlers did.

106 – Trayton Anderson finished 6th with a record of 4-3.  Round 1 – Bye, Round 2 lost to #2 106AAA Patrick McKee of STMA, then won 4 matches in a row, 3 of the wins were over the #5  and #9 ranked wrestlers from Wisconsin and the #1 ranked wrestler from ND, before dropping his last two matches to #10 106 AA Horsman from Kasson-Mantorville and #6 113AAA Njos from Anoka.  Trayton is now 11-3 on the season and ranked #7 at 106AAA.

113 – Tony Jacobson was 0-2 on the weekend with 2 losses by a total of 5 points.

120 – Victor Gliva finished 2nd with a 4-1 record.  He won by a 10-4 decision in round 1, a tech fall in round 2 nad by a 3-1 decision in the quarterfinals.  In the semi finals he faced off against #2 120AAA Peyton Robb who beat Victor in the State Finals last year.  Victor wrestled a great match and beat Robb 5-1.  In the finals Victor faced his cousin Jake Gliva, who is the #1 ranked wrestler in AA.  Victor came up on the short side of a 4-3 match.  Victor is 12-1 on the season and ranked #3 at 120AAA.

126- Skyler Raymond was 1-2.  He won a 12-3 major decision before losing 5-1 and an 8-6 3OT thriller.

132 – Griffin Davies was 0-2 on the weekend losing a 3-0 decision and a 6-2 decision.

138 – Jamin LeDuc finished 6th with a 4-3 record.  Jamin won his first 2 matches (Tech fall and a decision).  In the quarterfinals he lost a 5-2 decision to the #1 ranked 145 pounder in North Dakota.  Jamin then won 2 decisions to reach the consolation semifinals.  He lost a 4-3 2OT decision in the consolation semifinals to the #1 ranked 138 pounder from North Dakota and then lost a 15-13 OT decision to #5 138 AAA Shilson from Centennial.  Jamin is 10-5 on the season and ranked #3 at 138AAA.

145 – Bryan Scavone was 1-2.  He lost his first match and then pinned his 2nd opponent, before losing his 3rd match.

152 – Hayden Kendall was 3-2 and one match short of placing.  He won his first match before dropping his second match. Hayden then won his next two matches (fall, decision) before losing a 3-1 decision to the #8 ranked 152 pounder in Wisconsin.

160 – Eric Heusbourg was 2-2.  His two wins were a :19 second fall and a :36 second fall.

170 – Taylor Venz finished 2nd with a 4-1 record.  He won by tech fall in round 1 and  by a fall in the round of 16.  In the quarterfinals he tech falled the #12 ranked wrestler in Wisconsin and in the semifinals he pinned the #4 AA wrestler in Minnesota.  Taylor’s final match pitted him against Apple Valley’s Mark Hall who is the #1 ranked wrestler in the Nation.  The match was moved so it was the last and featured match of the finals.  Taylor wrestled a good match but came up on the wrong side a 14-5 major decision.  He is 10-2 on the season and ranked #2 at 182AAA.

182 – Kyle Heusbourg was 0-2, losing two decisions.

195 – Mason Hawkins finished 7th with a 5-2 record.  He lost to the same wrestler from Scott West in the quarterfinals and the consolation quarter finals.  Mason’s first three wins were by fall.  His fourth win, which got him into the placing rounds was a 2-1 decision over Delich from Eastview who is ranked #2 195AAA.  In Mason’s 7th place match he faced Vaith from Hastings who is the #1 ranked 195 pounder in AAA.  Mason pinned Vaith in the second period!  It was a great weekend for Mason beating the #1 and #2 ranked wrestlers in his weight class.  He is now 12-3 and ranked #5 at 195AAA.

220 – Trevor Frost was 1-1.  He won his first match, but then lost his second match.  We then had to injury default Trevor out of the tournament.

285 – John Johnson was 0-2.

We, as coaches, thought we did not wrestle our best on Friday, but really wrestled well on Saturday!  Saturday is the big point scoring day and we steadily climbed the leaderboard all day!  The guys wrestled their tails off this weekend and it was noticed by a lot of coaches.  I received many compliments from other coaches about how much fun our guys are to watch wrestle!  As a coach it is really nice to know the work they have put in is paying off for them.

I would like to thank all of the parents, families and friends who came down to Rochester to support us!  It is great to look up and see the big cheering section.  Your wrestler may not always thank you, but I know they appreciate it!

We now have 2 weeks before The Clash National Duals right back in Rochester at RCTC.  The brackets will be released on Monday December 28th at 6:00.

Here is this weeks and next weeks wrestling weekly:  December 21st – January 2nd Wrestling Weekly

OPEN

Clash Announcer Needed

All of our duals at the Clash will be broadcast live on Trackcast.  They have asked that each team provide an announcer/analyst for each dual.   You will have great seats mat side, get an All-Sessions Media pass and a shirt.  If you or anyone you know is interested, please contact Coach Chad Olson .

Thanks!