OPEN

Arrival Times for Youth Team at The ‘Brawl’ at STMA: Sunday, Jan 24th

Farmington Youth Team at The ‘BRAWL’; located at STMA High School this Sunday, Jan 16th.

WHEN TO GET YOUR WRESTLER THERE:

Please arrive at 7:45 AM, and proceed to MAT 12.

We will weigh in as a TEAM at 8:10 AM, following weigh-ins we will get pictures takes as a TEAM, then head back to Mat 12 for our first round duel against Shakopee.

WHAT TO HAVE YOUR WRESTLER WEAR:

Please wear your farmington orange singlet (just like Prior Lake) also wear gray sweatpants and your camo team shirt.

WEIGH-INS:

They are covering the tenths for all 15 weight classes. For instance, a wrestler weighing up to 45.9 pounds is eligible to wrestle in the 45 pound weight class (45.9 pounds = 45 pounds).

Thank you parents and coaches for all you do to support our youth wrestlers!!!

OPEN

Saturday & Sunday, Jan 16th & 17th Youth Results

Another GREAT weekend for Farmington Youth Wrestling, we are so proud of our young WRESTLERS!

Sunday, we had 54 wrestlers participate at our homegrown ‘BRING 1, BRING ALL’ Youth Team which was held at Farmington High School. With so many eager youth wrestling TIGERS, we had to split up our youth into two teams, ‘BLACK’ & ‘ORANGE’ teams.  Booth teams wrestled with great effort and showcased their growing wrestling skills as we competed against the youth programs of Chaska/Chanhassen, Rochester, Buffalo, and New Praque.  Thank you to all parents and coaches who made this a successful Team meet for our youth!  We got many compliments from other youth program coaches for our teams enthusiasm, effort and how well the tournament was organized and run collectively.  It is always nice to hear from other youth wrestling programs congratulating us on our Farmington program!

Results from Simley MN-USA State Qualifier on Saturday (2-wrestlers participate):

2nd Place: Josh Walker (1st grade) & 3rd Place: Davis Parrow (2nd grade)

Results from Zumbrota Youth Wrestling Tournament on Friday (7-wrestlers participate):

2016 Zumbrota Team Pic

1st Place: Logan Williams (3rd grade), Cole Han-Lindemyer (4th grade), Tommy Lund (4th grade), Edon Davis (4th grade).

2nd Place: Blake Han-Lindemyer (1st grade), Zander Boltjes (5th grade).

3rd Place: Aiden Han-Lindemyer (5th grade).

Notes: Great Job Tommy, way to wrestle hard and beat some tough kids!

Results from Hastings MN-USA State Qualifier on Sunday (1-wrestler participate):

1st Place: Josh Walker (1st grade)….great job Josh!!!

OPEN

This Weekend Youth Wrestling News.

This weekend at the Eagan Youth Tournament on Saturday we had 19 youth wrestlers participate!

Great turn out from our Youth…way to go Tiger Wrestlers!

Results:

1st Place at Eagan: Connor Hawkins (1st G), Edon Davis (4th G), Tyler Carlson (4th G), Will Hanson (5th G).

2nd Place at Eagan: Josh Heeren (K), Cody Carlson (1st G), Blake Han-Lindemyer (1st G), Chase Stevens (2nd G), Josh Walker (2nd G), Cole Han-Lindemyer (4th G).

3rd Place at Eagan: Oliver Pietersen (Pre-K), Hauk Davis (1st G), Logan Williams (3rd G), Andrew Williams (5th G), Payton Talley (5th G), Xander Boltjes (5th G).

4th Place at Eagan: Lucas Stevens (Pre-K), Joe Castagna (3rd G), Rory Siedschlag (5th G).

Results from Forest Lake MN-USA Qualifier on Saturday:

Logan Stenson (3rd G) took 4th Place.

We had two wrestlers at Coon Rapids MN-USA Qualifier on Sunday.

Results from Coon Rapids with 2 wrestlers participating:

Xander Boljes (5th G) took 3rd Place, and Logan Stenson (3rd G) took 4th Place.

Great job to all those who wrestled this weekend…way to continue to improve and represent Farmington Tiger Youth Wrestling!!!

 

OPEN

News from the Weekend; 3 More Farmington Wrestlers Qualify for MN USA State Tournament

A very Merry Christmas weekend indeed for our Farmington Middle School & Youth Wrestlers this weekend. Three more wrestlers qualified at Sunday’s TCU MN USA Qualifier tournament in Le Center.  Middle School wrestler Ryan Sullivan, and youth wrestler’s Payton Talley & Chase Stevens qualified!  This brings our preK to 6th grade total of 14-wrestlers currently gearing up for the March MN USA Youth State Tournament.  GREAT JOB BOYS…we are very proud of you!!!

TCU MN USA Qualifier Results from Sunday (7-wrestlers participated):

Josh Walker (1st G), Chase Stevens (2nd G) & Xander Boltjes (5th G) took 2nd Place.

Logan Williams (3rd G), Payton Talley (5th G) & Ryan Sullivan (6th G) took 3rd Place.

Tyler Sullivan (4th G) took 4th Place.

Festivus for Wrestivus Tournament Results from Saturday:

Xander Boltjes took 2nd Place!

Pine Island Tournament Results from Wednesday:

Xander Boltjes again took 2nd with Josh Walker taking 3rd Place.

Jack Rabbit Nationals in South Dakota on December 19th Results:

Dylan Hendrikson (4th G) took 3rd place…great job!

 

OPEN

Farmington Youth Wrestlers at Eden Prairie MN USA Qualifier

Great News as Farmington Youth Wrestling adds three more wrestlers who qualified for March 11th-13th MN USA YOUTH STATE TOURNAMENT!

Blake Han-Lindemyer, Tyler Sullivan & Aiden Han-Lindemyer qualified at Saturday’s Eden Prairie MN USA Tournament.  This now brings our Farmington Youth program total to 11 qualified; our program’s goal is to get total of 25 elementary & middle school wrestlers qualified and wrestle at Youth State Tournament.

Eden Prairie MN USA Tournament Results with 12-wrestlers participating:

Blake Han-Lindemyer (1st grade), Josh Walker (1st grade), Tyler Sullivan (4th grade) & Aiden Han-Lindemyer (6th grade) took 2nd place.

Mason Stenson (K), Logan Stenson (3rd grade), Cole Han-Lindemyer (4th grade), Edon Davis (4th grade), Tommy Lund (4th grade) & Ryan Sullivan (6th grade) took 3rd place.

Hauk Davis (1st grade) & Logan Williams (3rd grade) took 4th place.

Key Notes at EP were to Tommy Lund wrestling in first qualifying tournament this year & Logan Williams back from elbow injury!

St Francis MN USA Tournament Results with 1-wrestler on Sunday:

Xander Boltjes (5th grade) placing 4th.

Youth Wrestling News:

Can you believe our youth program (PreK to 5th grade) has wrestled in 196 tournaments so far this year!!! Our program goal this year is to get our wrestlers to compete in 400 tournaments collectively.  We are right on track with our supportive parents and coaches!!!  Thank you parents & coaches…we appreciate your time, effort & commitment!!!

pics of our youth at Eden Prairie:20151219_084644[1] 20151219_084706[1]

OPEN

Prior Lake Team & Individual Youth Tournament

Prior Lake Team Duels and Youth Individual Tournament on Saturday, December 13th was so much fun!

Farmington Youth & 6th Grade Middle School Wrestlers Team up at Prior Lake Youth Team Duels.

As a team (K-6th Grade) we finished 1-3 as we competed against some of the best youth teams in metro area.

At the individual tournament, we had many Farmington youth wrestlers perform great, with many 1st place finishes!  We sure are proud our our young wrestlers…TIGER PRIDE!

A big shout-out ‘Thank You’ to all the parents for all your support…keep it coming.

Here’s a pic of K-6th grade team:Prior Lake Team 2015

OPEN

Metro Mondays starts Monday December 14th

Metro Mondays is being offered to all 3rd – 8th Graders starting on Monday December 14th at no additional cost.  Practice will be at the FHS wrestling room from 7:00-8:15 pm for 9 Mondays.  Practices will be run by High School Co-Head Coaches Chad Olson and Henry Gerten and Club Coach Sam Sand.  Metro Mondays will be more of an intense practice aimed at pushing more experienced wrestlers.

With the addition of this practice we always drop the Prek-K to just 1 practice a week on Monday at 6:15.

1st and 2nd grade will shift to Tues and Thursday 6:15-7:00
3-5th practice stays the same 7:00-8:15.

OPEN

Farmington Youth at New Praque MN USA Qualifier

Another great turnout for Farmington Youth Wrestling at Sunday’s New Praque’s MN USA Youth State Qualifier.

Results:

Will Hanson 1st Place.

Xander Boltjes, Nelson Kukowski, & Josh Walker took 2nd Place.

 Payton Talley, Edon & Hauk Davis, Chase Stevens, Logan & Mason Stenson took 3rd Place.

Rory Siedschlag took 4th Place…Great Effort Rory!

We have two more wrestlers who qualified for the Youth State Tournament in March 11-13, 2016. That brings new total of 5-wrestlers qualified…great job to our hardworking wrestlers! Our Goal is to get as many Farmington Youth Wrestlers qualified & wrestle at MN USA Youth State Tournament….Go Tigers!

 

Let’s try to get all our wrestlers to Prior Lake Youth Tournament this Sunday, November 13th.

2015 New Praque 2015 New Praque3

OPEN

Youth Wrestlers Compete at Owatonna

11 Youth Wrestlers competed in a MN USA qualifier today at Owatonna.  3 of the Wrestlers qualified for the State Tournament by taking 1st or 2nd in their bracket.  We also had 2 wrestlers compete in Waseca today with a 1st and 2nd Place Finishes.

Owatonna Results:

Josh Walker 2nd

Cole HL 2nd

Jake Arens 2nd

Aiden HL 3rd

Blake HL 3rd

Nelson Kakowski 3rd

Gavin O’Neal 3rd

Logan & Mason Stenson 4th

Payton Talley 4th

Zander Boltjes 4th

Waseca Youth Today:

Hawk Davis 1st

Edon Davis 2nd

Youth Wrestlers at Owatonna